В съвременната забързана българска действителност, членството ни в ЕС и във връзка с изпълнение на своята програма, Българският фармацевтичен съюз не може да остане изолиран от решаването на националните здравни проблеми, свързани с оптимизиране на достъпа на населението до фармацевтични услуги и гарантиране на тяхното качество, равнопоставеност на пациентите при ползването им, разработване на национална лекарствена стратегия и провеждане на прозрачна и справедлива лекарствена политика.
Повишаването на квалификацията на магистър-фармацевтите посредством обучителни програми и модули и въвеждането и спазването на „добри практики" в различните профили на фармацевтичния сектор с цел подобряване на пациентските услуги и заемане на полагащото се място на фармацевтичната професия в българското здравеопазване също се нуждаят от взаимодействие с други организации.
Осигурявайки взаимодействие с други институции и обществени структури, основна професионална задача на БФС е да се преодолява дефицита на доверие, да се поддържат активни социални връзки, да се съдейства за постигането на позитивна идентичност на организацията, да се мултиплицират съвместните действия в полза на обществото.
БФС активно се стреми да създаде ползотворни контакти с всички национално представени професионални и браншови организации, обединяващи медицински специалисти от своите дейности. БФС инициира контакти и с по-широко представени български пациентски организации.
От м.ноември 2007г. БФС е пълноправен и равнопоставен член във Фармацевтичната група на ЕС (PGEU) и по този начин си партнира с всички европейско представени съсловни фармацевтични организации.
Основни аспекти на дейността на БФС във взаимодействията си с други институции и обществени структури ще бъдат:
здравно информационна дейност
национални и регионални здравни кампании
връзки с обществеността
евроинтеграция и работа по здравни проекти
|