Очаква се той да измести изцяло сегашното присаждане на кожа, свързано с много белези и опасност от заразяване.
След пластмасовия заместител на кръвта учени разработиха и пластмасов заместител на човешката кожа.
Професор Шийла Макнийл, директор на изследователския отдел на компания Celltran през 2004 година публикува отчет за разработката на т.н. "живи пластири" – пластмасови превръзки, в които са монтирани стволови клетки от самия пациент, които нарастват в раната и формират новата кожа.
Днес учените работят върху триизмерен модел на пластмасов скелет за присаждане на обемна маса тъкани. Методът на присаждане включва взимане на участък кожа от пациента, отглеждане до размери на триизмерно ламбо (парче) и присаждане например на мястото на изгаряне.
В момента в медицината като материал за присаждане се използват тъкани от трупове. Парченцата кожа от тях се взимат като основа, върху която се нанасят клетките на самия пациент.
Този метод има два сериозни недостатъка: образуване на груби белези и потенциално предаване на заболяването чрез транспланта.
Пластмасовата основа е подобна на основата на човешката кожа и нанесените върху нея стволови клетки растат много бързо. Освен това тя се разгражда без риск от възпаление или образуване на белези.
Професор Макнийл смята, че работата на екипа от учени ще бъде завършена в рамките на 5 години. Тя смята, че пластмасовата кожа не може да стане вечен заместник на собствената, защото, за да се направи постоянна протеза, е необходима собствена кожа, съобщава Би Би Си.23.05.07